ROZDĚLENÍ OLEJŮ PODLE KVALITY
Extra virgin olej
Je lisovaný za studena, mechanickou cestou, je nejkvalitnější a nejpřírodnější kategorií olivového oleje s kyselostí do 0,8%
Virgin olej
Je lisovaný za studena, mechanickou cestou, s kyselostí od 0,8% do 2,0%
Olivový olej
Je směsí extra panenského a rafinovaného olivového oleje (pomace), s kyselostí do 1%
Pomace
Je lisovaný za vysokých tlaků a teplot z pokrutin tj. ze zbytků, které zbudou po lisování. Kyselost menší jak 1,0%
OBLASTI PRODUKCE
V Řecku existuju mnoho tradičních oblastí produkce oliv a olivového oleje. Některé z nich jsou však opravdu velmi tradiční a oleje z nich jsou velmi autentické. EU těmto vyjímečným oblastem uděluje ochranou známku PDO a PGI.
PDO
Neboli ochranná známka označení původu, je Evropské známka pro zemědělské produkty nebo jídlo, jehož celý výrobní cyklus (od surového materiálu až po finální produkt) se odehrává jen na daném území. Kombinace přírodních faktorů (přírodní podmínky, lokace atd.) a lidí (produkce a tradice výroby) činí produkt unikátní a není ho možné vyrobit kdekoliv jinde na světě. Tyto pravidla jsou velmi pečlivě a přísně hlídaná aby bylo dosaženo nejvyšší možné kvality.
PGI
Je taktéž ochranná Evropská známka, kterou však lze získat tím, že jakákoliv část výrobního procesu se váže k té dané oblasti.
PDO A PGI OBLASTI V ŘECKU
PDO
2. Apokoronas Hanion Kritis
3. Archanes Iraklio Kritis
4. Exeretiko partheno eleolado Selino Kritis
5. Exeretiko partheno eleolado “Trizinia”
6. Finiki lakonias
8. Huile d’olive extra vierge Thrapsana
9. Kalamata
11. Kolymvari Hanion Kritis
12. Kranidi Argolidas
13. Krokees Lakonias
16. Lygourio Asklipiou
18. Petrina Lakonias
19. Peza Iraklio Kritis
23. Sitia Lasithi Kritis
25. Viannos Iraklio Kritis
26. Vorios Mylopotamos Rethymnis Kritis
PGI
1. Agios Mathaios Kerkyras - PGI
7. Hania Kritis - PGI
10. Kefalonia - PGI
14. Lakonia - PGI
15. Lesbos - PGI
17. Olympia - PGI
20. Preveza - PGI
21. Rhodos - PGI
22. Samos - PGI
24. Thassos - PGI
27. Zakynthos - PGI
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Jakou barvu by měl mít olivový olej?
01
Může to být překvapující, ale na barvě vůbec nezáleží! Olej by se měl vybírat pouze podle chuti. To jestli je olej víc zlatý nebo zelený je naprosto nerozhodující a na chuť to nemá žádný vliv
Jak má olivový olej chutnat?
02
Dobrý, mladý olej má příjemné aroma, jemnou texturu a chuť čerstvých ořechů a zeleniny, čerstvé trávy nebo suchého sena s dozvukem pálivosti a lehké hořkosti. Tyto chutě mohou sahat od delikátních až po intenzivní, záleží jen na odrůdě a zralosti oliv, ale také na způsobu lisování.
Jde na olivovém oleji smažit?
03
Ano! A dokonce je to i zdravější než použití normálního oleje. A má to ještě jednu výhodu, olivový olej začíná kouřit až při 210 °C což je o 30 °C více než doporučená teplota na smažení (180 °C).
Jak dlouho olej vydrží a jak ho skladovat?
04
Ideální teplota pro skladování olivového oleje je 14 °C, ale pokojová teplota je dostatečná, pokud je olej skladován na tmavém místě s konstantní teplotou. Proto není dobré skladovat olej poblíž sporáku či trouby. Pokud máte vinný sklípek nebo humidor skladujte olej tam je to pro něj naprosto ideální. Olej by se také neměl skladovat v lahvi bez těsného víčka, protože olej na vzduchu oxiduje a tím ztrácí na chuti. Po otevření ho spotřebujte do 8 týdnů, takže na nic nečekejte.
Je lepší filtrovaný, nebo nefiltrovaný olej?
05
Jestli je olej filtrovaný, nebo nefiltrovaný je jedno, záleží jen na tom co vám více chutná. Nefiltrovaný olej se však nehodí na smažení.
Kolik oleje se vyprodukuje ze 100kg oliv?
06
Průměrně se ze 100kg oliv vyprodukuje mezi 10kg a 25kg oleje.
Čím je ovlivněna sklizeň?
07
Faktorů je mnoho. Rostliny (jejich původ, šlechtění atd.), zemědělské postupy, půda, klima, čas a způsob sklizně a postupy zpracování. To vše ovlivňuje celkovou sklizeň.
Kdy sklizeň probíhá?
08
Sběr oliv začíná zpravidla v říjnu a trvá až do konce února.
Jak se sklízejí olivy?
09
Pro lisovaní extra panenského olivového oleje se sklízí olivy tradičním způsobem, tj. tlučením dlouhou palicí do větví stromů. Olivy padají do rozprostřených plachet pod stromem.
Je důležité, kdy se oliva utrhne?
10
Ano je to velmi důležité. Olej z méně vyzrálých oliv má ovocnější chuť, je pálivější a hořký. Olej ze zralých oliv je na druhou stranu zlatavý a jemný. Nesmíme však zapomenout že olej dozrává i v lahvích a tak přirozeně mění svou chuť, aroma a barvu.
Jaké jsou nejznámější odrůdy oliv?
11
Nejznámější odrůdy oliv v Řecku jsou: Koroneiki, Athinolia, Ladolia, Kalamon, Amphissis, Chalkidikis, Manaki.
Jakou hustotu má olivový olej?
12
Olivový olej má hustotu 910 - 920 kg na metr krychlový (při 15°C), to znamená že 1 litr oleje váží mezi 910 - 920 gramy.
Jak se získává olej tradiční cestou?
13
Tradiční cestou se olej získává tak, že se olivy rozemelou mezi velkými a těžkými kamennými koly a tato pasta se pak vylisuje. To vše probíhá za studena (do 27°C), protože je to nejšetrnější a nejkvalitnější metoda, která zachovává v oleji všechny živiny, předchází oxidaci a postupné ztrátě antioxidantů v oleji.
Jaké jsou moderní postupy?
14
Olivy se rozemelou v tzv. “kladivových mlýnech”, potom se zamíchají a pomocí centrifugy se z nich získá olej. Olivy se do stroje dávají postupně a olej potom vytéká na druhé straně, což značně ušetří čas a práci.
Co je olivový olej chemicky?
15
Olivový olej je rostlinný tuk, tvořený hlavně nenasycenými mastnými kyselinami. Nejdůležitější z nich je kyselina olejová.
Jaký je rozdíl mezi rostlinným tukem, jako olivový olej, a živočišným tukem, jako například máslo?
16
Rostlinné tuky, jako olivový olej, jsou tvořeny nenasycenými matnými kyselinami. Tuky živočišného původu jako máslo a podobně jsou tvořeny nasycenými mastnými kyselinami, které nejsou příliš zdraví prospěšné. Další rozdíly jsou samozřejmě v chuti, aroma, příchutích atd.
Jaký olej je nejlepší na salát?
17
Záleží na zelenině. Hlávkovému salátu vyhovuje jemnější olej. Na rukolu či čekanku je zase lepší ovocnější, pálivější a hořčejší olej.
Jaké přínosy má konzumace olivového oleje?
18
Je klinicky prokázáno, že olivový olej pomáhá snižovat riziko vzniku závažných kardiovaskulárních chorob, tedy onemocnění srdce. Obsahuje antioxidanty a vitamíny (především vitamín E). Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, podporuje trávení, absorpci vápníku a zpomaluje stárnutí. Prospívá pleti i vlasům. Studie zde (Pouze v angličtině).
Jaký má vliv barva lahve na kvalitu oleje?
19
Lahev olivového oleje by měla být tmavá. Díky tmavé lahvi je olivový olej odolnější vůči negativnímu působení světla a je vhodná zejména při delším skladování.
Jak se míchají oleje?
20
Většina olivových olejů prodávaných na našem trhu jsou směsi odrůdové anebo oblastní, kdy se míchá olej z Evropy s jinými kraji mimo EU. Míchá se rafinovaný olej s panenským či extra panenským, přičemž panenský olej je v průměru obsažen 8%. Mixované oleje jsou vhodnější pro teplou kuchyni. Dále se olivové oleje míchají se slunečnicovým olejem.
Co je nejdůležitější při chemické analýze?
21